Magical Girl (2014)

Hiszpania jest jednym z tych krajów, które zostały mocno doświadczone przez ostatni kryzys gospodarczy. "Magical Girl" jest próbą ukazani zbiorowego stanu ducha Hiszpanów. Carlos Vermut nie chciał jednak o tym mówić wprost, więc zamaskował przewodnią myśl opowieścią o ojcu próbującym zrobić prezent umierającej córce, byłej królowej masochistycznych ekscesów i byłym nauczycielu/więźniu. Reżyser pewnie myślał, że jest bardzo sprytny tworząc właśnie taką konstrukcję filmu. W rzeczywistości strzelił sobie w stopę.



"Magical Girl" jest bowiem metaforą zbyt grubymi nićmi szytą, by można ją było uznać za udaną. Symbolika jest w większości banalna, innym razem natrętnie oczywista (Konstytucja Hiszpanii). Czasami reżyser sięga po mini-wykłady z symboliki własnego filmu (monolog o znaczeniu byka), co nie ma większego sensu, ponieważ wyjaśnia to, co dla większości widzów powinno być oczywiste od samego początku.

Na braku umiejętnego korzystania z symboli nie kończą się słabości filmu. Vermut nie potrafi również zbudować klimatu. Narracja wydaje się sztucznie rozciągnięta. Brakuje w tym pasji, odwagi, emocji, jest tylko chłodna kalkulacja i snobistyczno-artystyczne nadęcie, które tak powszechne jest u polskich twórców. Można na szczęście znaleźć kilka ciekawych pomysłów i ze dwie-trzy dobre sceny. "Magical Girl" nie jest więc kompletną stratą czasu.

Ocena: 5

Komentarze

  1. Odpowiedzi
    1. intrygujący komentarz :)

      Usuń
    2. Cóż, nie wiem skąd wziąłeś to o kryzisie w Hiszpani, nic o konstytucji nie pamiętam, a w kwestii "Brakuje w tym pasji, odwagi, emocji, jest tylko chłodna kalkulacja i snobistyczno-artystyczne nadęcie, które tak powszechne jest u polskich twórców" mamy dokładnie odwrotne zdanie. Ja tam zobaczyłem mnóstwo pasji, odwagi i emocji.

      Usuń
    3. konstytucja pojawia się kilka razy, bo to w niej przekazywane są pieniądze

      o kryzysie mówi się i wprost (scena w pubie, rozmowa "my biedni nauczyciele") i bardziej metaforycznie (wykład na temat byków, sama Magical Girl i związana z nią bańka nierealnych oczekiwań)

      Usuń

Prześlij komentarz

Chętnie czytane

Whiplash (2014)

The Revenant (2015)

En kort en lang (2001)

Dheepan (2015)