Seriale (4/06/17)

Tacy jesteśmy (sezon 1)
Ocena: 9

Destylat tego, co najlepsze w kinie niezależnym podane w formie serialowej. Biorąc pod uwagę moje zmęczenie skostniałą strukturą filmów indie, nie sądziłem, że ten serial może mnie zachwycić, a jednak tak właśnie się stało. To serial mądry, z świetnie napisanymi i równie dobrze zagranymi postaciami. Do tego jest też bardzo wzruszający. I – co najważniejsze – utrzymał wysoki poziom przez wszystkie 18 odcinków, co serialom o połowę krótszym rzadko kiedy się udaje.

Konflikt: Bette i Joan
Ocena: 6
Nie dziwię się, że Ryan Murphy nie ma problemów z obsadzaniem swoich licznych seriali. "Konflikt: Bette i Joan" pokazuje, że jego projekty są przede wszystkim pisane z myślą o aktorach. Role są krwiste, pełne mocnych scen o całej gamie emocjonalnej. Aktorzy mogą wykazać się w monologach, dialogach, scenach zbiorowych. Jest miejsce, by lśniły gwiazdy (Jessica Lange i Susan Sarandon są po prostu boskie). Swój czas ma też cała plejada aktorów drugiego planu. "Konflikt" jest rónież świetnym obrazem bezwzględnego świata Hollywood. I to wcale nie tego sprzed pięciu dekad. Prawie nic się w Fabryce Marzeń nie zmieniło od czasu Crawford i Davis. Ale jako historia ich osobistego konfliktu serial mnie rozczarował. Murphy'ego bardziej interesuje świat, w jakim żyją bohaterki, niż ich wzajemna relacja. Ponadto nie do końca podobał mi się styl opowiadania tej historii. Najzwyczajniej w świecie "Konflikt" nie wciągnął mnie.

Zwierzęta (sezon 2)
Ocena: 7
Świetne połączenie serialu komediowego z ponurym przesłaniem. To opowieść o walce z entropią, którą istoty żywe zawsze przegrywają. Jest więc humor, ale wynika on z absurdalności sytuacji, w jakich znajdują się bohaterowie poszczególnych odcinków, z ich donkiszotowskiej walki z nieugiętym losem, który sprawia, że chwile triumfu są początkiem tragicznego końca. Gorzkie, smutne, inteligentne a jednocześnie zabawne.

Riverdale (sezon 1)
Ocena: 6
Opera mydlana premium dla młodzieży z wątkiem kryminalnym. Połączenie "Imperium" z "Veronicą Mars". Nie powiem, oglądało mi się to nawet nieźle. Jednak jest to w sumie dość błaha rozrywka, bardziej zapchajdziura niż rzecz, która naprawdę wciąga. Rozrywka na miłe zabicie czasu. Najbardziej podobało mi się to, jak zaprezentowano Archiego. To w gruncie rzeczy męska dziwka, która puszcza się na prawo i lewo. A jednak twórcom udało się uniknąć jego stygmatyzacji i pomimo swojego zachowania pozostał sympatycznym, pozytywnym bohaterem. Zastanawiam się jednak, czy gdyby tak potraktowali dziewczynę, to czy z równą łatwością potrafiliby uniknąć szkarłatnej litery (postać Cheryl daje mi nadzieję, że tak).

Sekta (sezon 2)
Ocena: 6
Podoba mi się ogólny zarys tej historii. Podobają mi się konstrukcje bohaterów: okrutnie skrzywdzony przez życie lider, niepełnowartościowy mesjasz, prawdziwie wierząca, która trwoni swą wiarę i naiwnie wierzący, którego dobre chęci wybrukują niejeden chodnik w piekle. Problemem jest liczba odcinków, których jest o połowę za dużo. Przez to cała opowieść jest straszliwie rozciągnięta. "Sekta" mocno by zyskała w moich oczach, gdyby była bardziej skondensowana, zrobiona "po brytyjsku" (max. 6 odcinków).

Piraci (sezon 4)
Ocena: 8
Satysfakcjonujące zakończenie serialu. Podobał mi się rozwój wszystkich postaci, wątki przyjaźni, wrogości i miłości. Podobały mi się nowe postaci, które wprowadzono pod koniec. Twórcom udało się też utrzymać fabułę w ryzach i nie dali się zwieść na manowce. Jedyna rzecz, która trochę mi przeszkadzała, to zbyt kwieciste monologi. Miejscami raziły mnie zbytnim napuszeniem, jakby ich celem było udowodnienie, że wypowiadający je są dobrymi aktorami, a mniejsze znaczenie miało to, na ile te teksty mają sens biorąc pod uwagę to, kto i w jakich okolicznościach je wypowiada.

Legion (sezon 1)
Ocena: 8
Pierwsze odcinki "Legionu" wprawiły mnie w osłupienie. Nie mogłem uwierzyć, że ktokolwiek wyraził zgodę na projekt, w którym akcja została zepchnięta na drugi plan, a twórcy bardziej zainteresowani są projekcją subiektywnych doświadczeń niż popychaniem narracji do przodu. To była nowa jakość, rzecz, w której najzwyczajniej w świecie się zakochałem. Moje zauroczenie trwało do piątego odcinka. Mam wrażenie, że od szóstego odcinka filozofia serialu uległa zmianie. Cuda i dziwy zostały zepchnięte na drugi plan, a akcja zaczęła odgrywać kluczową rolę. Owszem, wciąż było dużo elementów, na jakie inne seriale nigdy by się nie pokusiły (scena "niema", "Bolero" Ravela), ale to już nie było to samo. Zaś finał sezonu był już tak naprawdę odcinkiem typowym dla dobrych seriali. Jego największą (a może nawet jedyną) zaletą jest podwójny cliffhanger (przed i po napisach).

Sposób na morderstwo (sezon 3)
Ocena: 5
Szkoda, że ten serial jest tak dobrze zagrany. Mam bowiem wrażenie, że aktorskie talenty się tu strasznie marnują. Intryga przekracza już szczyty absurdu. I twórcom z wielkim trudem udaje się sprzedać ją jako coś prawdopodobnego i wiarygodnego. Zapewne w ogóle by im się to nie udało, gdyby nie obsada. Bo nie tylko Viola Davis ma tu swoje pięć minut. Mimo to nie jestem przekonany, czy wykrzeszę z siebie na tyle dużo entuzjazmu, by wrócić do serialu, kiedy pojawi się czwarty sezon.

Sekta (sezon 1)
Ocena: 6
Podoba mi się ogólny zarys serialu. To, że akcja rozgrywa się wewnątrz sekty, że bohaterami są i fanatycy-pragmatycy i fanatycy autentycznie wierzący. To, że pokazuje mechanizmy prowadzące do wynaturzenia ideałów, ale i to, że sam fakt istnienia wynaturzeń nie przekreśla tego, że u podstaw leżało autentyczne doświadczenie mityczne. A przede wszystkim to, że kryzys wiary jeden z bohaterów przeżywa doświadczają religijnego objawienia będącego dowodem na to, że jakieś życie duchowe istnieje. Problem w tym, że za wiele srok na raz próbują twórcy chwytać, przez co całość jest jakaś taka rozmemłana.

Wikingowie (sezon 4, część 2)
Ocena: 6
W porównaniu do części pierwszej czwartego sezonu widać poprawę. Odcinki 14. i 15. należą do najlepszych całego serialu. Twórcy skupili się w nich nie tyle na czynach ile na bohaterach, ich psychikach i interakcjach. W kolejnych odcinkach jest tego mniej, ale wystarczająco dużo, bym pozostał dobrej myśli co do kontynuacji.

Tabu (sezon 1)
Ocena: 5
Wyobraźcie sobie wspaniałą opowieść, którą mamrocze pod nosem stary dziadyga, monotonnie i bez wyrazu. Tak właśnie prezentuje się "Tabu". Twórcom udało się stworzyć ciekawy wizualnie świat. Spodobał mi się brud i smród bijący z ekranu. Ma też bardzo barwną galerię postaci. Ale wszystko jest opowiadane tak monotonnie, że wytrzymanie jednego odcinka często graniczyło z cudem. Do tego trudno się ekscytować przygodami wszechmocnego bohatera (a w każdym razie takie sprawia wrażenie, wszystkie jego plany są perfekcyjne, nie ma na świecie ani jednego godnego go przeciwnika). Prowadzenie takiego bohatera wymaga finezji i sprytu. Tego niestety tutaj zabrakło.

Archer (sezon 3)
Ocena: 7
W porównaniu z wcześniejszymi sezonami, tym razem jest trochę mniej sarkazmu, co akurat ja uważam za wadę. Ale twórcom udaje się to zazwyczaj zrównoważyć innymi formami humoru. Wciąż mają szalone pomysły (wagina cyborga w zlewie), więc naprawdę było się z czego pośmiać.

Wikingowie (sezon 4, część 1)
Ocena: 6
Wydaje mi się, że twórcy niepotrzebnie próbują iść w ślady "Gry o tron". Mnożenie wątków jest w przypadku "Wikingów" nietrafionym pomysłem. Jeszcze część francuska jakoś się tam broni za sprawą Rollo, ale już wątek angielski zdecydowanie należało wyrzucić. Całość wydaje się mocno rozwlekła. Ta część mogła być spokojnie o 2-3 odcinki krótsza.

Club de Cuervos (sezon 1)
Ocena: 6
Jest w tym serialu dużo dobra. Podoba mi się to, że w zasadzie nie ma tu pozytywnych bohaterów. Każda postać składa się niemal wyłącznie z mniejszy lub większych wad: od narcyzmu, ignorancji i naiwności, po chciwość, ambicję, zazdrość. To opowieść o małych ludziach, którym wydaje się, że są tytanami. A jednocześnie twórcy zachowują lekkość. Każda z postaci w swej miernocie bywa mimo wszystko sympatyczna, a czasami zdolna jest (choć często nieświadomie lub wbrew swoim intencjom) do udowodnienia, że obdarzona jest cnotami. To, czego serialowi brakuje, to wrażenia, że fabuła dokądś zmierza. Twórcy powinni też popracować nad innym rozłożeniem akcentów, bo sporo rzeczy jest albo rozwlekłych albo przeciwnie, za szybko przemija. Nie zaszkodziłoby też więcej ognia i humoru. I jedno i drugie jest obecne. Ale jak na kuchnię meksykańską, jest to wszystko zbyt łagodne.

OCENA SERIALI OBEJRZANYCH W 20016 ROKU ---> TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz